Hogyan kell betonozni?

A beton vastagságától és a benne lévő szemcseméret függvényében nagy szakító és nyomó szilárdságú anyagot képez, amelyet nehéz törni illetve megmunkálni, ezért szeretik felhasználni az építőiparban.

Használjuk alapozáshoz, koszorúhoz, tartószerkezetekhez.

 

Milyen eszközökre lesz szükségem?


- keverő (gépi vagy kézi, mennyiség függvénye)
- tárolóedény, szállítóeszköz
- lapát
- kőműves kanál
- vízmérték
- lehúzó vagy kartecsni
- simító
- vödör

 

Hogyan fogjak hozzá?
Első körben fel kell mérni a terepet, 10 cm vastag betonnál már minimum 24-es szemcseméterű sóder kell, illendő legalább 4-es vashálót rakni bele, mivel így fog kellő szilárdságot adni a beton.

Minden esetben először a sódert rakjuk a keverőbe. 12 lapát (átlag hobby betonkeverő méret), amihez adunk 4 lapát cementet. 2percet várunk, hogy átmozgassa a gép. Belerakunk kb 1 vödör vizet, hagyjuk átkeveredni és kész is egy talicska beton, ami 40-50 liter közé tehető.

Ezt hívjuk 3:1-hez aránynak, ami azt jelenti, hogy minden 3. lapát sóderhez adunk egy lapát cementet. Vannak SPÓRÓLÓS VÁLLALKOZÓK, akik 6:1 illetve 7:1 arányban kevernek és még be is magyarázzák, hogy ez a norma, HÁT NEM! EZ BAROMSÁG ÉS VESZÉLYES, mivel a beton nagyon sóderessé válik, pergős lesz, látszódik rajta a kötőanyag hiánya is, így szerkezete labilis, szilárdsága gyenge, nem alkalmas semmiféle felhasználásra.

Duna Dráva cement gyár is 3:1, illetve alapbetonhoz 4:1-es arányt határoz meg. Nem véletlen!!

De térjünk vissza az alap témánkhoz: sikerült 40-50 liter, azaz 1 talicska betont megkevernünk. Elszállítjuk a betonozandó helyre, de azt tanácsolom mindenkinek: ne ebben a 10 percben cigizzen, vécézzen vagy álljon, neki telefonálni mivel a beton 2-3 óra alatt egy alap szilárdságot elér, így ezalatt is megindulnak a kötési folyamatok, a várakozással nagymértékben ronthatjuk a betonunk minőségét.

Az adott helyre való szállítás után kimerjük a talicskából, kis magasságból és beöntjük az adott helyére majd a kanállal, kartecsnivel, lehúzóval elkezdjük tömöríteni. Ezt a folyamatot nem kell sokáig végezni csak addig, amíg a beton a helyén el nem terül. Amikor a teljes - adott esetben 1mx1m és 10cm mély - gödrünk megtelt, szépen egyenletesre lehúzzuk és a kartecsnivel vibráló mozdulatokkal utólag tömörítjük.

 

Kültéren le kell fedni a betont, hogy óvjuk a napsugaraktól, mivel ezek párologtatják a vizet, megégetik a betont. A beton a kötés során nagyon sok vizet használ fel, így naponta többször kell locsolni az első pár napban, és ha adott a lehetőség ezt egy hónapig folytatni.

Köztudott, hogy a jó beton 50 évig köt, 50 évig bomlik.